BLOG, Strana 6

27 vedecky podložených spôsobov ako sa okamžite zbaviť stresu
27 vedecky podložených spôsobov ako sa okamžite zbaviť stresu

 

Tento článok sme prebrali a voľne preložili zo stránky greatist.com, kde vyšiel pod názvom 27 Scientifically-Backed Ways To Reduce Stress Right Now. Nie je čisto o CBD, ale o osobnej pohode a rovnováhe, a preto je tu.

 

27 vedecky podložených spôsobov ako sa okamžite zbaviť stresu

Každý sa niekedy cíti vystresovaný. Či už je to pre problémy v práci, hádke s priateľom/ priateľkou alebo rodinným problémom. Až 79 % Američanov je znepokojených úrovňou stresu, ktorú každý deň zažívajú. [1]

Hoci medicínska liečba môže pomôcť, väčšina riešení (psychoterapia alebo lieky) trvá dlho.  Čo ale môžete urobiť v nasledujúcich 5 minútach, aby ste sa aspoň trochu zbavili stresu?

 

Tu je náš zoznam:

 

Relaxačné techniky proti stresu

1. Vyskúšajte progresívnu relaxáciu

Napnite a potom postupne uvoľnite každú svalovú skupinu v tele od prstov na rukách po prsty na nohách: dolné rameno, nadlaktie, hrudník, chrbát, brušné svaly atď.

 

Akonáhle je vaše telo uvoľnené, aj myseľ sa uvoľní. Výskumy potvrdzujú, že táto technika pomáha zmierniť úzkosť a depresiu.[2]

 

2. Zaujmite pozíciu

Kombinácia techník hlbokého dýchania a rôznych pozícií robí z jógy účinný nástroj v boji proti stresu. Podľa jednej štúdie táto kombinácia fungovala u vysokoškolských študentov, čo je obzvlášť napätá vzorka. [3]

 

Existujú rôzne štýly jógy, od pomalej až po hardcore jógu. Hatha jóga so svojimi jemnými pohybmi môže byť obzvlášť dobrá pre navodenie pokojného stavu.

 

3. Choďte na masáž

Dobrá masáž dokáže nielen zmierniť fyzickú bolesť, ale môže byť tiež prospešná v boji proti stresu.

 

Nemáte čas alebo peniaze na celú hodinu sedenia? Nevadí, choďte do obchodného centra alebo nechtového salónu na skrátenú 20-minútovú verziu alebo si pomocou masážneho penového valca (tzv. foam roller) spravte myofasciálnu samomasáž.

 

Podľa výsledkov výskumov môže rýchla masáž znížiť stres a znížiť krvný tlak.[4]

 

4. Doprajte si šlofíka

Po noci strávenej prehadzovaním sa môže byť krátke zdriemnutie práve tým, čo vášmu trápiacemu mozgu dodá potrebnú silu. Ukázalo sa, že zdriemnutie si znižuje hladinu kortizolu a ďalších stresových hormónov.

 

Šlofík by však nemal byť dlhší ako 20 min, inak riskujete, že potom nebudete môcť v noci spať.[5]

 

5. Meditujte

„Mentálne ticho“, ktoré sa spája s meditáciou, môže navodiť pokojný stav aj počas najbúrlivejších dní. Najprv to však vyžaduje určité mentálne sústredenie, čo nie je tak ľahké, ako to znie.

 

Nájdite si pokojné miesto, pohodlne si sadnite alebo ľahnite, zavrite oči a niekoľko minút zhlboka dýchajte. Ak chcete upokojiť svoju búrlivú myseľ, zamerajte sa na predmet, opakujte slovo alebo mantru ako napríklad „ohm“ alebo „napolitánka“ (čokoľvek čo funguje). Potom precíťte ako sa stres pri každom nádychu z vášho tela dostáva preč.

 

6. Zhlboka dýchajte

Meditácia nie je vaša šálka kávy? Stačí sa len sústrediť na vaše dýchanie. Je dokázané, že na zníženie hladiny kortizolu, čo môže pomôcť znížiť stres a úzkosť, stačí zopár hlbokých nádychov do bránice. [6]

 

7. Pokúste sa vizualizovať si pokoj

Zatvorte oči a predstavte si že ste na pláži. Počujete vlny ako narážajú na breh a sledujte ako sa palmy kývajú vo vánku. Cítiť sa pokojnejšie?

 

Riadená predstavivosť alebo vizualizácia predstavujú zmyslové zážitky, ktoré zahŕňajú predstavu pokojnej alebo mierumilovnej scény. Môže to byť dobrý spôsob, ako znížiť stres a zmierniť úzkosť, najmä keď si predstavíte samých seba  v prírode (na vrchole hory alebo pri oceáne). [7]

 

Ak si danú scénku neviete sami predstaviť, použite nahovorenú nahrávku alebo aplikáciu ako napríklad Headspace. Získate „vlastného sprievodcu“, ktorý vás prevedie touto mentálnou mini dovolenkou.

 

8. Okúste auto-hypnózu

„Oči sa Vám zatvárajú. Ste veľmi ospalý ...“

 

Auto-hypnóza nie je o hojdacích vreckových hodinkách alebo kvákaní ako kačica. Je to skutočná technika na odbúranie stresu.  Výskum naznačuje, že môže pomôcť znížiť úzkosť. Výskum auto-hypnózy je síce obmedzený, ale za to sľubný.

 

V jednej štúdii táto technika pomohla skupine vysokoškolských študentov pred skúškou sa upokojiť. [8] Dobrým nástrojom na uvoľnenie stresu môže byť aj kombinácia auto-hypnózy a vedomej pozornosti (mindfulness).[9]

 

9. Zažite “floating“ (vznášanie sa v slanej vode)

Každý, kto sa vznášal v oceáne, vie, aké upokojujúce je nechať sa nadnášať vodu a unášať prúdom (nič pre tých, ktorí sa boja vody).

 

Flotation - REST (Reduced Environmental Stimulation Therapy) posúva tento bujarý pokojný pocit ešte ďalej pridaním senzorickej deprivácie.

 

Pri tejto procedúre ste ponorený v bazéne a nadnášaný pomocou kilogramov epsomovej soli. Miestnosť je tmavá a tichá, vďaka čomu sa ponoríte do svojich vlastných myšlienok.

 

Túto techniku ​​neodporúčame ľudom trpiacim klaustrofóbiou. Tým však, vznášanie sa vo vode nerobí problém, budú ťažiť z odbúrania úzkosti a stresu, menej napätých svalov a stavu hlbokej relaxácie. [10]

 

Nemáte možnosť vyskúšať floating? Naplňte vaňu teplou vodou a nechajte svoje starosti unášať sa preč..

 

Doprajte svojim zmyslom

10. Nadýchnite sa vône aromaterapie

Niečo také jednoduché ako nadýchnuť sa upokojujúcej príjemnej vône dokáže spraviť zázraky s naším stavom mysle. Predpokladá sa, že éterické oleje destilované z rastlín priamo pôsobia na mozgové zóny ovládajúce emócie, ako je napríklad hypotalamus.

 

Najmä levanduľa pôsobí upokojujúco na myseľ.[11]

 

11. Počúvajte hudbu

Prechádzanie starým playlistom je jedeným z jednoduchých spôsobov ako znížiť stres. Hudba má schopnosť tlmiť hladiny hormónu kortizolu a stres zmierňovať.[12]

 

Ktoré melódie fungujú najlepšie? Niečo upokojujúce ako ľahký jazz alebo klasika by mali postačiť. Ale naozaj, čokoľvek, čo vás uvoľní, je dobrý hudobný liek.

 

Rozveseľte sa

12. Smejte sa od srdca

Skutočný smiech z brucha je dobrý pre dušu a pre úrovne stresu. Smiech zmierňuje fyzické účinky stresu na telo (napríklad únavu, vyčerpanie) - ale iba ak je pravý, od srdca.

 

Nútený smiech nemá rovnaký účinok. Takže, pustite si film, z ktorého sa budete rehotať a nechajte svoje starosti zmiznúť.[13]

 

13. Uniknite do knižného sveta

Je na Vás skutočný svet až príliš ? Ponorte sa do sveta príbehov z červenej knižnice, strhujúcich thrillerov, či ďalekej epickej fanatasy. Pri skvelej  knihe dokážete ľahko zabudnúť na svoje starosti.

 

Jedením a pitím odbúrajte stres

14. Pite čaj

Ste príliš nabudení zaspať? Doprajte si šálku zeleného čaju.  Podľa jednej štúdie tí, čo pijú zelený čaj, lepšie spia a cítia sa menej vystresovaní. [14]

 

Upokojujúce sú najmä čaje z harmančeka a mäty. Väčšina bylinkových čajov prirodzene neobsahuje kofeín, ale pri iných druhoch čaju sledujte obsah kofeínu. Príliš veľa z tejto nervozitu vyvolávajúcej látky by mohlo mať opačný účinok a nebudete môcť zaspať.

 

15. Žujte žuvačku

Žuvanie žuvačky sa môže zdať ako príliš jednoduchý spôsob boja proti stresu, ale niektorí príležitostní maškrtníci prisahajú, že im pomáha udržiavať pokoj. Vedci tvrdia, že žuvanie žuvačiek môže tlmiť účinky stresu na mozog. [15]

 

Žuvačky sú navyše lacnejšie ako terapia. [Pozor na plomby, poznámka Konopnice.]

 

16. Vyskúšajte CBD

V dnešnej dobe je kanabidiol, v skratke CBD, obsiahnutý vo všetkom, od žuvačiek až po nápoje. [Zatiaľ len v USA. Poznámka Konopnice.] Výskum tohto populárneho doplnku nie je ešte rozsiahly, ale podľa vedcov pôsobí na nervový systém spôsobom, ktorý z neho robí sľubný nástroj v boji proti stresu a úzkosti.[16]

 

17. Umývajte riad

Každý, kto považuje umývanie riadu za nevďačnú prácu, by mal prehodnotiť svoj postoj.

 

Jedna štúdia tvrdí, že upratovanie po večeri môže byť upokojujúce, ak je to robené s plným vedomím. Rutinné úlohy (napríklad záhradníctvo) majú podobný účinok.[17]

 

Zatočte so stresom pomocou fyzickej aktivity

18. Zacvičte si hýbte sa

Stav eufórie, ktorí zažívajú bežci po tom, čo prešprintovali niekoľko kôl, je nával endorfínov, látok, ktoré zlepšujú náladu v mozgu. Cvičenie ponúka prirodzenú úľavu od stresu tým, že zvyšuje hladinu látok vyvolávajúcich dobrý pocit a zároveň znižuje hladinu kortizolu a ďalších stresových hormónov.

 

Ak sa chcete dostať do tohto stavu a znížiť stres, nevyžaduje si to intenzívne cvičenie. Akýkoľvek typ kardia (chôdza, plávanie, tanec) by mal dostať tieto látky v mozgu do chodu.

 

19. Choďte na prechádzku do lesa

Pre ešte väčšie povzbudenie cvičte vonku. Pokojná meditatívna prechádzka po lese dokáže zázraky s odbúraním stresu. Nie je potrebné sa ponáhľať; choďte takým tempom, aké vám najviac vyhovuje.

 

Odbúrajte stres s niekým

20. Praktizujte náboženstvo

Ste veriaci? Výskum ukazuje, že náboženstvo pomáha tlmiť stresujúce účinky životných udalostí. [18] Akékoľvek náboženstvo je vhodné pokým cítite duchovné spojenie k niečomu väčšiemu než ste vy.

 

Pridanou hodnotou je tiež spoločnosť. Spojenie s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi vám môže pomôcť nájsť podporu počas stresujúcich období.

 

21. Robte TO

Ťažký deň v práci môže utlmiť vašu chuť na sex večer. Ak však dokážete načerpať energiu na to, aby ste išli do postele s tým, koho milujete, potom sex môže byť veľkým uvoľňovačom stresu. Jedna štúdia zistila, že chyták spočíva v tom, že ak chcete, aby sex fungoval, musíte byť v zdravom vzťahu.[19]

 

22. Objímajte sa

Nahota nie je potrebná na ťaženie z intímneho kontaktu. Objatie môže u dospelých pomôcť znížiť krvný tlak a hladinu stresu. Jedna štúdia ukázala, že dobre zmačknutie môže tiež pomôcť vyrovnať negatívne emočné účinky konfliktu.[20]

 

23. Vyskúšajte reiki

Reiki je japonská technika, ktorá pomocou kladenia rúk zvyšuje energiu životnej sily v nás. Keď je táto energia nízka, je pravdepodobnejšie, že budeme stresovaní, aspoň podľa reiki teórie.[21]

 

Môže reiki skutočne poskytnúť úľavu od stresu? Prvé dôkazy naznačujú, že by reiki mohlo byť užitočné proti stresu aj úzkosti.

 

24. Trávte čas so svojim domácim miláčikom

Nič sa nevyrovná tomu ako keď sa po namáhavom dni v kancelárii vrátite domov k vášmu natešenému domácemu miláčikovi. Domáce zvieratá sú ako huňatí terapeuti a ich predpis na bezpodmienečnú lásku skutočne dokáže s našim duševným stavom zázraky.

 

Podľa jednej štúdie iba 10 minútová hra s domácim miláčikom znížila u vysokoškolákov hladinu kortizolu.[22]

 

25. Bozkávajte sa

Bozkávanie uvoľňuje látky, ktoré znižujú hormóny spojené so stresom, ako napríklad kortizol. Formovanie pozitívnych vzťahov je tiež dobrým spôsobom, ako celkovo znížiť stres a úzkosť.

 

Buďte kreatívni

26. Objavte v sebe umelca

Či už je vašou záľubou olejová maľba, hranie na trombón alebo moderný tanec, kreatívne hobby dokáže urobiť divy s vašim duševným stavom. Terapia umením redukuje stres a pomáha nám ho lepšie zvládať.[23]

 

27. Venujte sa písaniu

Jedným zo spôsobov ako účinne zmierniť príznaky spojené so stresom môže byť vedenie si denníka vďaka jeho meditatívnym a reflexívnym účinkom. Denník vďačnosti (gratitude journal) Vám môže skutočne pomôcť uviesť veci na pravú mieru. Každý deň si teda doprajte čas, aby ste si zapísali pár vecí, ktoré vás urobili šťastnými.

 

Záverom:

V dnešnej dobe sa stresu nedá vyhnúť, ale je možné proti nemu bojovať a prekonať ho. Majte tieto tipy po ruke, aby ste ich mohli použiť, keď sa budete cítiť vystresovaní a preťažení.  Alebo ešte lepšie, zaraďte niektoré z nich do vašej každodennej rutiny.

 

Niečo také jednoduché ako dýchanie zhlboka alebo objatie svojho najlepšieho kamaráta/ kamarátky vám môže pomôcť si zachovať pokoj aj v tých najturbulentnejších situáciách.

 

AUTOR: Michal Mikita, zakladateľ Konopnice

 

ZDROJ: Bez autora: 27 Scientifically-Backed Ways To Reduce Stress Right Now. Greatist.com, článok. URL: https://greatist.com/happiness/23-scientifically-backed-ways-reduce-stress-right-now#de-stress-together

 

[1] Gallup. (2017). URL: https://news.gallup.com/poll/224336/eight-americans-afflicted-stress.aspx

[2] Li Y, et al. (2015). Progressive muscle relaxation improves anxiety and depression of pulmonary arterial hypertension patients. DOI: https://doi.org/10.1155/2015/792895

[3] Tripathi MN, et al. (2018). Psychophysiological effects of yoga on stress in college students. DOI: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5868218/

[4] Hand ME, et al. (2019). Massage chair sessions: Favorable effects on ambulatory cancer center nurses’ perceived level of stress, blood pressure, and heart rate. DOI: https://doi.org/10.1188/19.CJON.375-381

[5] Faraut B, et al. (2015). Napping reverses the salivary interleukin-6 and urinary norepinephrine changes induced by sleep restriction. DOI: https://doi.org/10.1210/jc.2014-2566

[6] Ma X, et al. (2017). The effect of diaphragmatic breathing on attention, negative affect and stress in healthy adults. DOI: https://doi.org/10.3389/fpsyg.2017.00874

[7] Nguyen J, et al. (2018). Nature-based guided imagery as an intervention for state anxiety. DOI: ttps://doi.org/10.3389/fpsyg.2018.01858

[8] Dogan MD, et al. (2018). The effect of self-hypnosis on exam anxiety and stress among university students. DOI: 10.20431/2455-4324.0401004

[9] Elkins GR, et al. (2018). Mindful self-hypnosis for self-care: An integrative model and illustrative case example. DOI: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29771220

[10] Stein MB, et al. (2018). Examining the short-term anxiolytic and antidepressant effect of flotation-REST. DOI: https://doi.org/10.1371/journal.pone.0190292

[11] Malcolm BJ, et al. (2017). Essential oil of lavender in anxiety disorders: Ready for prime time? DOI: https://doi.org/10.9740/mhc.2017.07.147

[12] Linnemann A, et al. (2015). Music listening as a means of stress reduction in daily life. DOI: https://doi.org/10.1016/j.psyneuen.2015.06.008

[13] Louie D, et al. (2016). The laughter prescription. DOI: https://doi.org/10.1177/1559827614550279

[14] Unno K, et al. Reduced stress and improved sleep quality caused by green tea are associated with a reduced caffeine content. DOI: https://doi.org/10.3390/nu9070777

[15] Smith AP. (2016). Chewing gum and stress reduction. URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6410656/

[16] Blessing EM, et al. (2015). Cannabidiol as a potential treatment for anxiety disorders. DOI: https://doi.org/10.1007/s13311-015-0387-1

[17] Hanley AW, et al. (2015). Washing dishes to wash the dishes: Brief instruction in an informal mindfulness practice. DOI https://doi.org/10.1007/s12671-014-0360-9

[18] Lorenz L, et al. (2019). The role of religion in buffering the impact of stressful life events on depressive symptoms in patients with depressive episodes or adjustment disorder. DOI: https://www.mdpi.com/1660-4601/16/7/1238#

[19] Ein-Dor T, et al. (2012). Sexual healing: Daily diary evidence that sex relieves stress for men and women in satisfying relationships. DOI: https://doi.org/10.1177/0265407511431185

[20] Murphy MLM, et al. (2018). Receiving a hug is associated with the attenuation of negative mood that occurs on days with interpersonal conflict. DOI: https://doi.org/10.1371/journal.pone.0203522

[21] Demir M, et al. Effects of distant reiki on pain, anxiety, and fatigue in oncology patients in Turkey: A pilot study. DOI: https://doi.org/10.7314/APJCP.2015.16.12.4859

[22] Pendry P, et al. (2019). Animal visitation program (AVP) reduces cortisol levels of university students: A randomized controlled trial. DOI: https://doi.org/10.1177/2332858419852592

[23] Gruber H, et al. (2018). Creative arts interventions for stress management and prevention–A systematic review. DOI: https://doi.org/10.3390/bs8020028

Čítať článok
Naši predkovia na území Slovenska konopu poznali a pestovali
Naši predkovia na území Slovenska konopu poznali a pestovali

 

Konopa siata je rastlina rozšírená po celom svete. Do strednej Európy sa pred mnohými tisícročiami rozšírila z Ázie, kde rastie doteraz v prírode. Kedy presne ju začali ľudia v našich končinách používať, nevedno. Prvé dôkazy máme už z mladšej doby kamennej - konopu poznali už prví poľnohospodári.[1]

 

Na Slovensku sa konopa pestovala na celom území, pretože tu máme vhodné prírodné podmienky. Výnimkou sú severné horské oblasti, kde konopa nerastie. Rastlina zvládne aj chladnejšie a vlhšie podnebie a darí sa jej aj na menej úrodných pôdach pod horami do výšky 500 metrov nad morom.

 

Konopa mala pre našich predkov mnohoraké využitie. Bolo možné ju nájsť takmer v každej domácnosti. Semená sa dajú pripraviť na mnoho spôsobov ako doplnok stravy. Najčastejšie to bolo praženie, mletie na múku  a varenie na kaše alebo polievky. Zo semien konopy sa dá získať aj kvalitný olej. Zvyškami po lisovaní sa nakŕmil dobytok.

 

Konopa bola pevnou súčasťou života. Vyskytovala sa v ľudových piesňach aj v prísloviach či porekadlách. Dodnes poznáme úslovie: nevie kam z konopí. Samotné slovo konopa/ konope je veľmi staré a jeho verzie poznáme z väčšiny slovanských jazykov. Rekonštruovaný praslovanský názov je „konopja“. 

 

Žiadna droga, ale užitočná rastlina

 

Konopa pestovaná v slovenských pomeroch neobsahuje psychoaktívne THC a v bežných podmienkach, teda na poli, sa nedá dopestovať. Semená konopy siatej však obsahujú množstvo zdraviu prospešných látok a aj kanabidiol CBD. Výťažky z konopy sa u nás používali aj v ľudovom liečiteľstve. Toto nám potvrdila aj známa etnologička a historička Katarína Nádaská, ktorá zároveň dodáva: „Konopná masť sa používala na kĺby a ochorenia kože. Lisovaný olej sa používal na liečenie a tiež na omastok počas pôstu.“ Dnes majú ľudia zbytočné predsudky proti konope siatej, lebo si ju mýlia s konopou indickou, z ktorej sa vyrába marihuana a hašiš. Z konopy siatej nie je jednoducho možné vyrábať drogy.

 

Najväčší význam konopy spočíva v jej technickom použití. Z rastliny sa dajú spracovaním získať kvalitné vlákna a tie ďalej použiť napríklad na povrazy, laná ale aj plátno a nite. Konopné odevy boli bežnou súčasťou oblečenia. Konopné materiály sú mimoriadne odolné a oblečenie v zime hreje a v lete chladí. 

 

Konopa sa pestovala na Slovensku v oveľa väčších množstvách ako dnes. V druhej polovici 19.storočia zaberala technická konopa viac ako 20 tisíc hektárov ornej pôdy.[2] Osevné plochy sa v 20. storočí zmenšovali kvôli úbytku spracovateľského priemyslu. Ďalšia rana bolo nahrádzanie lacnejšími materiálmi ako bavlna a pokles záujmu o konopné výrobky. Po druhej svetovej vojne začalo pestovanie konopy miznúť. 

 

Pomyselný klinec do rakvy technickej konope zatĺkla komunistická vláda v roku 1985, keď začala presadzovať nový protidrogový program. Ten obmedzoval pestovanie konopy siatej ako technickej plodiny. Súčasná slovenská legislatíva nepovoľuje pestovať konopu bez výnimky na priemyselné účely bez povolenia z Ministerstva zdravotníctva SR.

 

Moderná doba priniesla akúsi renesanciu konopy siatej. [Vlastné pozorovanie autora, ktorý zaznamenal nárast možností kúpy rôznych produktov na internete.] Olej aj semienka sa dajú kúpiť ako doplnok k strave a konopné odevy sa taktiež dajú kúpiť, hoci s určitými ťažkosťami. Pestovanie konopy má aj ekologické dopady, dá sa využiť na biomasu a prispieva v boji proti klimatickým zmenám. Dá sa využiť ako výživné hnojivo a prispieva k dekontaminácii pôdy. 

 

AUTOR: Daniel Antoni, archeológ a priležitostný žurnalista

 

ZDROJE:

  • Opravil, E.: Z historie šíření konopě seté (Cannabis sativa L.). Archeologické rozhledy XXX, 1983.
  • Havrlentová, M., RNDr., PhD.: Unikátna konopa siata. Quark, článok. URL: https://www.quark.sk/unikatna-konopa-siata/

 

[1] Opravil, E.: Z historie šíření konopě seté (Cannabis sativa L.). Archeologické rozhledy XXX, 1983.

[2] Havrlentová, M., RNDr., PhD.: Unikátna konopa siata. Quark, článok. URL: https://www.quark.sk/unikatna-konopa-siata/

Čítať článok
Päť častých chýb preťažených ľudí
Päť častých chýb preťažených ľudí

 

Tento článok sme prebrali a voľne preložili z Harvard Busines Review, kde vyšiel pod názvom 5 Mistakes We Make When We’re Overwhelmed. Nie je o CBD, ale je o osobnej pohode a rovnováhe, a preto je tu.

 

Päť častých chýb preťažených ľudí

Keď sa cítite preťažení a zavalení množstvom úloh, môžete reagovať takým spôsobom, ktorý nielenže nepomáha situácii, ale dokonca ju zhoršuje. Možno si tieto vzorce správania neuvedomujete, možno aj áno, ale je pre Vás ťažké niečo s nimi urobiť.

 

Nižšie je uvedených päť bežných „seba sabotujúcich“ chýb, ktoré majú preťažení ľudia tendenciu robiť. Pre každú z nich existujú praktické riešenia, ktoré Vám pomôžu cítiť sa nad vecou, lepšie kľučkovať medzi najdôležitejšími úlohami a riešiť problémy.

 

1. Myslíte si, že nemáte čas na aktivity, ktoré by Vám pomohli

Ľudia majú často skvelé nápady, ktoré by im pomohli cítiť sa lepšie a mať väčšiu kontrolu. Napríklad venovať sa starostlivosti o seba, navštíviť terapeuta, dopriať si dovolenku alebo zorganizovať  „game night“ (večer pri hrách) s priateľmi. Avšak odmietajú tieto nápady, pretože si myslia, že sú príliš zaneprázdnení, alebo že nie je ten správny čas. Čakajú na ideálnejšiu chvíľu, no tá zvyčajne nikdy nepríde.

 

Namiesto rozmýšľania nad tým, čo by bolo najideálnejšie, si vyberte najlepšiu možnosť, ktorá je Vám práve teraz ľahko dostupná. Možno nemáte časť na výber najlepších terapeutov, ale máte čas si vybrať niekoho, kto spĺňa zopár vašich kritérií a vyskúšať pár sedení s ním.

 

Ak máte dobré nápady, ale nekonáte podľa nich, môže Vás to priviesť k pocitu bezmocnosti alebo neschopnosti. Rovnako môžete začať premýšľať čo by ste mali/ nemali stále dokola, čím strácate čas a energiu. Navyše, keď nekonáte, prichádzate o úžitok a výhody, ktoré by ste získali z vyskúšania vašich nápadov. Ak budete konať s cieľom pomôcť si, zlepšíte sa pri tom v hľadaní uskutočniteľných riešení, budete cítiť väčšiu efektivitu a budete ťažiť z týchto výhod oveľa skôr.

 

2. Nevyužívate dostatočne svoje podvedomie

Koncentrácia nie je jediný spôsob, ako realizovať a riešiť veci. Aj vaše podvedomie je vynikajúce pri riešení problémov.  Keď chodím na prechádzky, moja myseľ sa zvykne túlať.  Keď toto robím, takmer vždy sa v mysli vraciam k práci, ale nie nepríjemným spôsobom. Riešenia problémov sa akoby zázrakom vynoria a priority sa stávajú bez námahy jasnejšie. 

 

Napriek tomu, že toto viem, je náročné si dovoliť ísť v pracovný deň ráno na prechádzku. Fascinujúce je, že keď idem pred prácou na prechádzku, hneď ako prídem domov sa mi úzkosť z práce, ktorú musím spraviť, začne vkrádať opäť do mysle. To mi však neprekáža v tom,  aby som získala prehľad o svojich problémoch a prioritách. Ako úzkosť, tak aj tieto užitočné nadhľady sa môžu vyskytnúť naraz. 

 

Vaše podvedomie, “túlavá myseľ“, je rovnako ako vaša sústredená myseľ cenným nástrojom na riešenie problémov a tvorivého myslenia. Využitie vašej túlavej mysle Vám pomôže dosiahnuť dôležité veci bez toho, aby ste boli pod tlakom byť neustále sústredení, čo je nereálne očakávať. 

 

Ľudia, ktorí sa cítia preťažení, sa niekedy počas svojho voľného času snažia myšlienky na prácu zablokovať počúvaním hudby, podcastu alebo inej zábavy. Ale to Vás môže pripraviť o časť produktívneho potenciálu vašej túlavej mysle. Skúste identifikovať činnosti, počas ktorých sa Vaša myseľ prirodzene túla užitočnými spôsobmi a rieši problémy za Vás. Pre mňa sú to napríklad vybavovanie pochôdzok (šoférovanie), cvičenie, sprchovanie a leňošenie na slnku. 

 

 

3. Pocit preťaženia interpretujete ako slabosť

Mnohokrát sa cítime preťažení práve preto, lebo potrebujeme urobiť úlohu, v ktorej sa nevyznáme alebo ktorá je dôležitá a chceme, aby bola perfektne vykonaná. Toto samo o sebe nemusí byť nevyhnutne problémom. Napriek týmto pocitom sme častokrát schopní danú úlohu zvládnuť.

 

Niekedy však začneme byť seba kritickí len pre to že sme preťažení. Myslíme si: „Nemal by som sa tým cítiť preťažený. Nie je to až také ťažké. Mal by som to zvládnuť bez toho, aby ma to stresovalo.“ Keď ste sebakritickí, je pravdepodobnejšie, že budete s vecami a úlohami viac otáľať, pretože daná úloha vo Vás nielenže vyvoláva pocity preťaženia, ale aj hanbu alebo úzkosť z týchto pocitov.

 

Ľudia reagujú rôzne na tieto pocity hanby a úzkosti. Niektorí môžu pristupovať k úlohe s mimoriadnym perfekcionizmom alebo sa zdráhajú požiadať o tipy a rady od ostatných. Je dôležité nahradiť vašu sebakritiku v spôsobe ako sa sami so sebou rozprávate súcitom. 

 

4. Vždy sa vraciate k Vašim dominantným prístupom a obrane

Keď sme v strese, máme tendenciu byť o niečo strnulejší, pretože sa nám zhoršujú naše kognitívne a emocionálne kapacity. Stávame sa menej flexibilní v prispôsobovaní sa požiadavkám danej situácie a vraciame sa k našim dominantným spôsobom riešenia vecí.

 

Všetci máme hodnoty, ale nie vždy ich využívame vo svoj prospech. Napríklad hĺbavosť  sa môže zmeniť na prílišné premýšľanie, spoliehanie sa na seba sa môže zvrtnúť na to, že všetko  robíme sami, svojpomocne. Vysoké štandardy môžu viesť k prieberčivosti alebo perfekcionizmu a vynaliezavosť vás môže nasmerovať k tomu, aby ste robili veci zbytočne komplikovanými spôsobmi.

 

Keď sa budete cítiť preťažení, uistite sa, že Vaše hodnoty zladíte s požiadavkami danej situácie. Potrebujete na konkrétnu úlohu alebo problém _____? (Uveďte svoju dominantnú hodnotu, napríklad hĺbavosť.) Alebo by bol vhodnejší iný prístup k daným okolnostiam?

 

5. Odťahujete sa od ľudí, ktorí sú Vám oporou

Ak sa cítite preťažení, tak pravdepodobne máte aj obmedzenú emočnú energiu, čo môže viesť k dôležitým zmenám vo Vašom správaní a emočnej dostupnosti. Tieto zmeny môžu byť nepatrné - možno svoje dieťa, keď za Vami príde zvyčajne objímete, ale teraz ho namiesto toho len rýchlo potľapkáte, zatiaľ čo ste stále mysľou inde a hneď potom sa vraciate k tomu, čo ste práve robili.

 

V tomto prípade sa jedná o „seba sabotáž“. Prichádzate o príležitosti naplniť svoje citové potreby, keď to najviac potrebujete a riskujete tým, že si vaši blízki všimnú tieto rozdiely a začnú sa správať tak, aby upútali vašu pozornosť (napríklad dieťa, ktoré začne kresliť na stenu).

 

Nájdite spôsoby, ako si stále užívať puto s ľuďmi, ktorí sú Vám oporou, aj keď máte obmedzenú emočnú energiu. Napríklad rada si počas prestávok kreslím po boku svojho päťročného dieťaťa alebo sa ním hrám s kockami. Tiež sa radi túlime v posteli a pritom každý sledujeme svoju obrazovku. Ak sa vám nedarí tieto aktivity zvládnuť, vytvorte si rutiny, ktoré ich zahŕňajú tak, aby zapadli do vášho dňa alebo týždňa - napríklad môžete každú sobotu ráno piecť so svojím dieťaťom. 

 

Uvedomením si týchto piatich vzorcov správania, ktoré sú tu rozobrané, môžete sebe a ľuďom vo svojom okolí uľahčiť prekonávanie rušných a náročných období. Jedná sa o pochopiteľné vzorce, do ktorých spadáme - a nie sú dôvodom na sebakritiku. Nezabúdajte, kde môžete očakávať pasce, a urobte jednoduché malé zmeny, aby ste ich prekonali.

 

AUTOR: Michal Mikita, zakladateľ Konopnice

 

ZDROJ: Boyes, A., PhD.: 5 Mistakes We Make When We’re Overwhelmed, Harvard Business Review, článok. URL: https://hbr.org/2021/04/5-mistakes-we-make-when-were-overwhelmed

Čítať článok
Konopa: ako môžeme dosiahnuť Zelenú Obnovu
Konopa: ako môžeme dosiahnuť Zelenú Obnovu

 

V rámci prechodu na trvalo udržateľnú spoločnosť, si dala Európska únia o.i. za cieľ:

  • Stať sa prvým kontinentom, čo dosiahne nula emisií do roku 2050
  • Oddeliť ekonomický rast od využívania prírodných zdrojov

 

Tieto aktivity sa dejú pod hlavičkou EU Green Deal programu, ktorého akčný plán má za úlohu:

  • Zvýšiť hospodárne využitie zdrojov prechodom na čistú cirkulárnu ekonomiku
  • Obnoviť biodiverzitu a znížiť znečistenie[1]

 

Toto všetko je financované rozpočtu Next Generation EU Recovery Plan a Európskeho sedemročného rozpočtu v celkovej sume 750 miliárd eur. Cieľ NextGenerationEU Recovery plánu je “vyjsť z pandémie silnejší, zmeniť naše ekonomiky a vytvoriť pracovné príležitosti pre Európu, akú chceme.” [2]

 

Konopa môže pomôcť dosiahnuť tieto ciele. Konopa je odveká poľnohospodárska mnohoúčelová plodina s úžitkom pre človeka, zvieratá a životné prostredie. Má mnohé environmentálne externality, ktoré nám môžu pomôcť v boji proti klimatickej zmene pri budovaní zelenej a prosperujúcej ekonomiky.

 

Nielenže je pestovane konopy uhlíkovo neutrálne, ale pri pestovaní jednej tony konopy, sa absorbuje 1,6 ton CO2. Toľko je priemer na pasažiera spiatočnej leteckej linky Paríž – New York alebo 6 000 km jazdy v dieslovom aute.

 

Okrem toho oživuje pôdu, šetrí vodu, pomáha znižovať odlesňovanie, zvyšuje biodiverzitu. Ničím sa neplytvá, jej časti sa využijú od trvalo udržateľného poľnohospodárskeho cez textilný až materiálno-technologický priemysel.

 

Krok číslo jedna je jasná a jednotná definícia konopy na Európskej úrovni. Konopa by mala byť definovaná ako rastlina Cannabis sativa L., alebo jej ktorékoľvek časti, kde nie je koncentrácia THC vyššia ako najvyššia povolená úroveň.

 

To, o čom sme písali, je zhrnutie výstižnej prezentácie v nasledujúcom videjku, len akurát po anglicky:

 

 

„Každý, kto verí v nekonečný rast na fyzicky konečnej planéte, je buď blázon, alebo ekonóm.“

Kenneth E. Boulding

 

AUTOR: Michal Mikita, zakladateľ Konopnice

 

ZDROJE:

 

[1] European Commision: A European Green Deal. Článok. URL: https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/european-green-deal_en

[2] European Commision: Recovery plan for Europe. Článok. URL: https://ec.europa.eu/info/strategy/recovery-plan-europe_en

 

Čítať článok
Akú formu môžu mať CBD produkty
Akú formu môžu mať CBD produkty

 

Konopné potraviny

V každom konopnom produkte nájdeme stopové množstvo CBD. Napr. podľa pomeru CBD a CBDA (prekurzor CBD) v konopnom oleji sa vie určiť spôsob lisovania a čerstvosť oleja![1]

 

Konopné semienka sa môžu konzumovať priamo alebo sa z nich pripravujú konopné proteíny.

 

Na internetových obchodoch sa dajú zohnať kvety konopy povolených odrôd. Ako ich ďalej užívatelia spracujú je už ich vec. Uvádzame ich v tejto časti, pretože kvety konopy sa používajú pri varení konopného piva.

 

Z konopných kvetov a listov sa predávajú čaje.

 

CBD produkty

Pozrime sa vyslovene na produkty ponúkané ako CBD produkty, ktoré sa môžu priamo konzumovať. O CBD kozmetike a liquidoch (náplniach do vaporizérov) si napíšeme inokedy v samostatných príspevkoch. 

 

Poďme si ich zoradiť podľa koncentrácie CBD:

1, potraviny s obsahom CBD

2, niečo, čo môžeme nazvať doplnok stravy s obsahom CBD

3, lieky

 

1.      Potraviny s obsahom CBD

Ako sme vyňali kategóriu konopných produktov vyššie, sem zaradíme produkty nie z konopy, ale iné potraviny, do ktorých sa pridáva CBD. To sa môže pridať ako:

A, extrakt

B, izolát

 

Takto by sme mohli nájsť na pultoch rôzne gumené cukríky alebo čokoládu s CBD, inak nazývané aj „edibles“, po slovensky niečo ako „jedlé“ veci, „jedlosti“ alebo „jedivo“. Na pultoch ich zatiaľ nenájdeme, kvôli novel food regulácii.

 

2.      Doplnok stravy s obsahom CBD

Tu tiež rozlišujme, či sa jedná o tradičný spôsob prípravy a prirodzenú koncentráciu CBD:

 

Prirodzená koncentrácia a tradičný spôsob prípravy

CBD produkty založené na prirodzenom extrakte zo zelených častí rastliny, môžu mať formu:

 

Tinktúra – čiže alkoholový výluh. Etanolová extrakcia sa pri bylinách používa storočia.

 

Olej – najčastejšie sa stretneme s CBD extraktom, ktorý sa pridáva do rôznych olejov ako “nosičov”, a to najmä samotného konopného oleja, MCT oleja alebo olivového oleja. Každý olej dodá takémuto produktu svojráznu chuť a vôňu. Extrakt vo forme oleja je veľmi efektívny, keďže CBD sa najlepšie vstrebáva v tukoch. Vstrebateľnosť CBD sa zvýši 4 až 5-krát s nejakým tučným jedlom.[2]

 

Živica –  vzniká pôsobením tlaku a tepla. Živicu zrejme najviac oceňujú fajčiari. Dľa slovenskej legislatívy nie je ani živica získaná z platných odrôd konopy ilegálna, ale to neznamená, že ju neupravuje iná regulácia. Všimli sme si, že sa živice oficiálne predávajú ako rôzne predmety (zberateľské alebo na vedecké účely) nie určené na priamu konzumáciu.

 

Sprej – kým oleje sa kvapkajú cez kvapátko, spray rozpráši roztok, ktorý môže byť ako na báze tinktúry, tak na báze oleja. Väčšinou sú pridávané mätové a citrusové príchute, aby bol sprej registrovaný ako osviežovač dychu, čo je vlastne kozmetika.

 

Prirodzená koncentrácia, netradičný spôsob prípravy?

Pasta – na trhu sa stretneme s rôznymi pastami s vysokou koncentráciou CBD. Ako jeho zdroj uvádzajú prirodzený extrakt.

 

Kryštál – podobne je na tom aj “čistý” CBD kryštál. Prirodzený extrakt z konopy je kryštalizovaný do formy čistého prášku. Kým extrakt môže byť získaný tradičným spôsobom, na dodatočnú kryštalizáciu sa opýtame expertov.

 

Neprirodzená koncentrácia, netradičný spôsob prípravy?

Pre úplný obraz, pozor si treba dávať na konopné extrakty obohatené o CBD. To nie sú prirodzené extrakty získané tradičným spôsobom.

 

Okrem konopných produktov je pri všetkých ostatných vyššie spomenutých kategóriách platná novel food regulácia, čo znamená, že kontrolné orgány dbajú na ochranu spotrebiteľov s výrobkami s obsahom CBD.

 

3.      Lieky s obsahom CBD

Ak vás zaujíma v akých liekoch sa nachádza CBD, v Európe su zatiaľ registrované len dva: Epidyolex (obsahuje čisté CBD) a Sativex (obsahuje mixt CBD a THC extraktov).[3]

 

AUTOR: Michal Mikita, zakladateľ Konopnice

 

ZDROJE:

  • Citti et al.: Analysis of cannabinoids in commercial hemp seed oil and decarboxylation kinetics studies of cannabidiolic acid (CBDA). Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis Vol. 149 (2018) p.532-540
  • Taylor et al.: A Phase I, Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled, Single Ascending Dose, Multiple Dose, and Food Effect Trial of the Safety, Tolerability and Pharmacokinetics of Highly Purified Cannabidiol in Healthy Subjects. CNS Drugs Vol. 32: 1053-1067.
  • Reasonable regulation of cannabidiol (CBD) in food, supplements, medicine and cosmetics, Position Paper of the European Industrial Hemp Association (EIHA), February 2021. URL: https://eiha.org/wp-content/uploads/2021/02/PPFFSCBD01022021-1.pdf
  • EIHA: Status of Hemp Extracts in Europe. Tlačová správa, máj 2019. URL: https://eiha.org/media/2019/05/EIHA-PRESS-NOTES-EXTRACTS.pdf

 

 

[1] Citti et al.: Analysis of cannabinoids in commercial hemp seed oil and decarboxylation kinetics studies of cannabidiolic acid (CBDA). Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis Vol. 149 (2018) p.532-540

[2] Taylor et al.: A Phase I, Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled, Single Ascending Dose, Multiple Dose, and Food Effect Trial of the Safety, Tolerability and Pharmacokinetics of Highly Purified Cannabidiol in Healthy Subjects. CNS Drugs Vol. 32: 1053-1067.

[3] Reasonable regulation of cannabidiol (CBD) in food, supplements, medicine and cosmetics, Position Paper of the European Industrial Hemp Association (EIHA), February 2021. URL: https://eiha.org/wp-content/uploads/2021/02/PPFFSCBD01022021-1.pdf

Čítať článok
Koľko CBD užívať?
Koľko CBD užívať?

 

Rôzne biologické a fyziologické účinky závisia najmä na dávke, ktorá sa prijíma denne. Toto je obzvlášť potrebné mať na pamäti pri liečivých rastlinách.[i]

 

CBD nie je psychotropné, opojné alebo návykové. Je dobre tolerované a nemá žiadne značné vedľajšie účinky dokonca ani pri užití vo vysokých dávkach, ako ukázal obsiahly prehľad štúdií, ktorý preskúmal 132 publikácií. Potvrdil, že CBD nevyvoláva katelepsiu, neovplyvňuje faktory ako srdcový tep, krvný tlak, telesnú teplotu, tráviaci trakt, ani nemení psychomotorické alebo kognitívne funkcie.[1]

 

EIHA vo svojom oficiálnom stanovisku “Rozumná regulácia cannabidiolu (CBD) v jedle, výživových doplnkoch , medicíne a kozmetike” z Februára 2021[2] navrhuje trojstupňovú reguláciu výrobkov s CBD pre rôzne použitie a dávkovanie:

 

1. CBD vo vysokých dávkach ako možný lekársky prípravok na predpis

Farmakologický účinok s dôsledkom jeho klasifikácie ako liečivo s náležitým schválením podľa platnej legislatívy treba považovať pri odporúčanej dennej dávke väčšej ako 175 mg CBD.

 

2. CBD v miernych dávkach by malo byť dostupné bez predpisu

Produkty s nízkou až miernou koncentráciou CBD a odporúčaným užívaním od 10 do 70 mg orálne denne u priemerného dospelého (neplatí pre tehotné a kojace matky) by mali byť dostupné ako výživové doplnky s udaným dávkovaním.

 

Viaceré klinické štúdie ukazujú, že CBD nemá významnú farmakologickú aktivitu pod 100 mg oralne denne u priemerného dospelého. Tiež zdôrazňujú, že od 20mg CBD denne do 100 mg CBD vykazuje fyziologické účinky v zmysle európskej smernice o potravinových doplnkoch[3] (Devinsky et al., 2014, dos Santos et al., 2014, Food Standards Australia P1042; Friedman et al., 2015; Hill et al., 2012, Iffland et al., 2016; Schubart et al., 2013.). Spindle et al. 2020 poukazujú, že 100 mg/ deň/ orálne u dospelého CBD v experimentálnej skupine vykázalo v niekoľkých bodoch pri subjektívnom hodnotení rovnaký výsledok, ako v kontrolnej (placebo) skupine.

 

3. CBD s nízkou koncentráciou by malo byť povolené ako súčasť v potravinách

Príjem 1 až 10 mg/ deň  u priemerného dospelého by malo byť povolené v potravinárskych produktoch bez akýchkoľvek reštrikcií.

 

Už placebo-kontrolovaná randomizovaná dvojito zaslepená štúdia Belgrave a kol. z roku 1979 ukázala, že samostatná dávka približne 224 mg CBD na 70 kg telesnej váhy nevyvolala kognitívne, vnímavostné alebo psychomotorické účinky a ani nepreukázala pôsobenie pri sprievodnom podaní alkoholu. Táto dávka nemala žiaden efekt (no-effect-dose) a vyššie dávky neboli podané v tej istej skúške, takže účinná dávka môže byť ešte vyššia.

 

Okrem toho, CBD alebo CBDA (prekurzor CBD) sa nachádza aj v oleji z konopných semien.

 

CBD vykazuje nízku toxicitu pre ľudí a iné druhy: LD50* po vnútrožilnom podaní opiciam bolo 212mg/kg (Rosenkrantz et  al.,  1981). Orálne LD50 nebolo zatiaľ stanovené, ale v r. 1981 Rosenkrantz ukázal, že je treba 20-50 krát väčšiu dávku CBD orálne oproti vnútrožilnému podaniu, aby vyvolala ťažkú intoxikáciu (Rosenkrantz et al., 19810).[4]

 

*LD50 je smrteľná dávka pre 50% testovaného súboru zistená experimentálne.

 

Na internete nájdete rôzne odporúčania, dokonca kalkulačky, kde si môžete vypočítať odporúčané množstvo na základe koncentrácie CBD a vašej váhy, ale treba mať na pamäti, že každý reaguje ináč. V tomto článku sme priblížili všeobecný rámec vytvorený pre širokú verejnosť.

 

AUTOR: Michal Mikita, zakladateľ Konopnice

 

ZDROJE:

1, Melchor, S. R., Timmermanns, L.: "It's the Dosage, stupid": The ECJ clarifies the Border between Medicines and Botanical Food Supplements, European Food and Feed Law Review Vol. 4, No. 3 (2009), pp. 185-191. URL: https://www.jstor.org/stable/24325222 

2, Reasonable regulation of cannabidiol (CBD) in food, supplements, medicine and cosmetics, Position Paper of the European Industrial Hemp Association (EIHA), February 2021. URL: https://eiha.org/wp-content/uploads/2021/02/PPFFSCBD01022021-1.pdf

3, Smernica Európskeho parlamentu a rady 2002/46/ESz 10. júna 2002o aproximácii právnych predpisov členských štátov týkajúcich sa potravinových doplnkov

4, Scuderi, C. et al.: Cannabidiol  in  Medicine:  A  Review  of  its Therapeutic  Potential  in  CNS  Disorders, Phytother.  Res.23,  597– 602  (2009). URL: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1002/ptr.2625  

 

 

[1] Melchor, S. R., Timmermanns, L.: "It's the Dosage, stupid": The ECJ clarifies the Border between Medicines and Botanical Food Supplements, European Food and Feed Law Review. Vol. 4, No. 3 (2009), pp. 185-191. URL: https://www.jstor.org/stable/24325222 

[2] Reasonable regulation of cannabidiol (CBD) in food, supplements, medicine and cosmetics, Position Paper of the European Industrial Hemp Association (EIHA), February 2021. URL: https://eiha.org/wp-content/uploads/2021/02/PPFFSCBD01022021-1.pdf

[3] Smernica Európskeho parlamentu a rady 2002/46/ESz 10. júna 2002o aproximácii právnych predpisov členských štátov týkajúcich sa potravinových doplnkov

[4] Scuderi, C. et al.: Cannabidiol  in  Medicine:  A  Review  of  its Therapeutic  Potential  in  CNS  Disorders, Phytother.  Res.23,  597– 602  (2009), URL: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1002/ptr.2625

 

Čítať článok
Rozdiel medzi broad spectrum a full spectrum extraktom
Rozdiel medzi broad spectrum a full spectrum extraktom

[Článok aktualizovaný 26.10.2023]

 

Existujú rôzne druhy extrakcie konopy. Medzi základné patria:

  1. lisovanie za studena: lisujú sa semená konopy a výsledkom je olej. O konopnom oleji píšeme viac tu.
  2. etanolová extrakcia: čiže lúhovanie. Tradičný a efektívny spôsob získavania želaných látok.
  3. superkritická CO2 extrakcia: moderný spôsob získavania želaných látok. Povolený nariadením Európskeho parlamentu č. 2009/32/EC.

 

Výsledkom sú konopné extrakty s ich prirodzene sa vyskytujúcimi látkami (kanabinoidmi, terpénmi, flavonoidmi):

  1. Full-spectrum (plné spektrum) extrakt obsahuje plné, teda úplné spektrum prirodzene sa vyskytujúcich látok. Hlavným znakom je, že obsahuje aj THC, avšak iba jeho maximálne povolené množstvo. Na úrovni EÚ je to <0.3%. Viac sa dozviete tu.
  2. Broad-spectrum (široké spektrum) extrakt na rozdiel od full-spectrum extraktu neobsahuje takmer žiadne THC. Obsahuje všetky ostatné dôležité látky.
  3. Izolát – samostatne “izolovaný” kanabinoid bez entourage effectu. Izolát môže byť prírodného pôvodu (CBD, CBG, CBN,..) , ale aj syntetizovaný.

 

V súčasnosti Európska asociácia pre priemyselnú konopu (EIHA) zastupujúca pestovateľov, výrobcov a obchodníkov s konopnými produktami, spustila najväčšiu skúšku na ľuďoch ohľadom toxikologických efektov stopového množstva THC v potravinárskych produktov. V investícii za 1,6 mil. Eur, bude skúmať 200 účastníkov počas 30 dní. Cieľ je demonštrovať európskym regulátorom, že stopové množstvá THC sú bezpečné konzumovať. Výsledky tejto štúdie sa očakávajú v lete 2021.

 

AUTOR: Michal Mikita, zakladateľ Konopnice

 

ZDROJE:

- EIHA: Status of Hemp Extracts in Europe. Tlačová správa, máj 2019. URL: https://eiha.org/media/2019/05/EIHA-PRESS-NOTES-EXTRACTS.pdf

- Roberts, J.: Largest human trial seeks to prove safety of full-spectrum CBD. Článok, marec 2019. URL: https://cannabishealthnews.co.uk/2021/03/16/largest-human-trial-seeks-to-prove-safety-of-full-spectrum-cbd/

Čítať článok
Čo znamená "Novel Food" v súvislosti s CBD
Čo znamená "Novel Food" v súvislosti s CBD

 

[Článok aktualizovaný 2.1.2024]

O regulácii Cannabidiolu (CBD) na Slovensku, teda o jeho legalizácii zmenou zákona a nariadení ÚVZ SR ako kontrolného orgánu, sme písali v predchádzajúcom článku.

 

Čo je pre bežného spotrebiteľa najdôležitejšie ohľadom regulácie CBD je jeho použitie v potravinách, či výživových doplnkoch. Tu vydal Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) hneď po zmene zákona v januári 2021 tlačovú správu, v ktorej informoval, že použitie CBD nebude možné “v potravinách (vrátane výživových doplnkov), nakoľko Cannabidiol je uvedený vo verejne dostupnom „Novel Food“ katalógu na webovej stránke Európskej komisie […] so statusom, že sa jedná o neschválenú novú potravinu podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2015/2283 z 25. novembra 2015 o nových potravinách.”[1] Webstránka tejto tlačovej správy už neexituje, avšak ÚVZ SR venoval CBD a Novel Food katalógu samostatnú webstránku, kde vysvetľuje:[2]

„Aby mohol byť [Cannabidiol (CBD)] súčasťou potravín, musel by patriť medzi povolené nové potraviny v EÚ.

Na trhu EÚ je možné umiestniť iba tie nové potraviny, ktoré sú povolené a zaradené do únijného zoznamu nových potravín, alebo ktoré sa používajú v potravinách v súlade s podmienkami použitia a požiadavkami na označenie. V únijnom zozname sa CBD a iné kanabinoidy nenachádzajú.

CBD a iné kanabinoidy sú uvedené vo verejne dostupnom Novel Food katalógu so statusom nepovolenej novej potraviny podľa nariadenia EP a Rady č. 2015/2283 o nových potravinách.“

 

Pracovná skupina Novel Food pod Európskou komisiou si 16. Októbra 2018 pozvala Európsku Asociáciu Priemyselnej Konopy (EIHA – European Industrial Hemp Association) s cieľom poradiť sa ohľadom statusu konopných extraktov ako potravín tradičných alebo nepreskúmaných (z angl. “novel”).

 

V diskusii sa EIHA odvolávala na samotnú hranicu stanovenú v Novel Food katalógu: „Extrakty z Cannabis sativa L. v ktorých množstvo cannabidiolu (CBD) je väčšie ako úrovne CBD v pôvodnej rastline sú nepreskúmané [novel] v potravinách. [….] V EÚ je pestovanie odrôd Cannabis sativa L. povolené pod podmienkou, že sú registrované v Spločnom katalógu odrôd poľných plodín a obsah tetrahydrocannabinolu (THC) nepresiahne 0,2% rastliny.“

 

Pre toto potraviny obsahujúce extrakt z konopy s úrovňami CBD nie väčšími, ako prirodzene sa vyskytujúcimi v európskych priemyselných konopách, boli podľa zamestnávateľov v potravinárskom priemysle vždy považované za tradičné, nie nepreskúmané.

 

EIHA komisii predostrela 3 základné dôvody prečo extrakty z priemyselnej konopy sú skôr tradičné ako nepreskúmané (novel).  

 

Prvý: Priemyselná konopa je iný druh rodu Cannabis ako ten, čo sa používa v medicíne alebo pri rekreačnom užívaní. [Viac o tom, podľa čoho sa rozlišujú píšeme samostatnom článku.]

Druhý: Ak chápeme vznik poľnohospodárstva a jeho spojenie s rozvojom druhu Homo Sapiens, potom rod Cannabis bol odjakživa spoločník človečenstva. Ďalším argumentom je, že konopné kvety boli uznané Európskou komisiou ako potravinová prísada vo výrobe pivných nápojov od r. 1998. [O histórii pestovania a spracovania konopy píšeme viac v samostatnom článku.]

Tretí: Cannabidiol bol potvrdený svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) v júni 2018 ako bezpečný.

 

“Samotné CBD nevykazovalo žiadne podstatné psychoaktívne, kardiovaskulárne alebo iné efekty.”[3]

 

Generálny riaditeľ WHO to v jeho liste potvrdzuje generálnemu tajomníkovi OSN v Júli 2018:

  • „komisia odporúčala, že prípravky považované za čisté CBD by nemali byť spísané v zoznamoch v medzinárodných dohodách o drogovej kontrole.
  • „neexistujú žiadne prípady zneužívania alebo závislosti spojené s čistým CBD. Žiadne zdravotné problémy neboli spájané s používaním CBD.
  • „CBD je považované za všeobecne dobre znášané a s dobrým bezpečnostným profilom.“[4]

 

Na základe vyššie spomenutých argumentov EIHA požiadala Európsku komisiu, aby uznala konopné extrakty s prirodzene sa vyskytujúcimi úrovňami CBD ako tradičnú potravinu.

 

Kedy bude CBD označené ako bezpečné aj v Novel Food katalógu?

Zatiaľ teda Európska komisia (EK) nepovoľuje umiestniť CBD, alebo iné kanabinoidy, ako potraviny (či výživové doplnky) na trh EÚ. EK však priebežne dostáva od výrobcov žiadosti o povolenie ich kanabinoidných preparátov ako nových potravín. Tieto sú v procese posudzovania.

 

**Dodávateľ CBD extraktu pre Konopnicu bol vôbec prvý, ktorému EK schválila jeho prihlášku na posúdenie.

 

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) vydal v apríli 2022 stanovisko[5], v ktorom zatiaľ nepotvrdil bezpečnosť CBD ako novej potraviny, pretože si vypýtal viac dát.

 

AUTOR: Michal Mikita, zakladateľ Konopnice

 

ZDROJE:

 

[1] Úrad Verejného Zdravotníctva SR: CBD (cannabidiol) ako súčasť potravín, prípadne výživových doplnkov v Slovenskej republike – Tlačová správa, január 2021. URL: https://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=4598%3Acbd-cannabidiol-ako-suas-potravin-pripadne-vyivovych-doplnkov-vnslovenskej-republike-informacia&catid=185%3Anove-potraviny&Itemid=1 (stránka k 1.1.2024 už nie je platná)

[2] Úrad Verejného Zdravotníctva SR: Zákaz použitia CBD v potravinách. Článok, január 2024. URL: https://www.uvzsr.sk/web/uvz/cbd

[3] WHO Expert Committee on Drug Dependence, fortieth report. Geneva: World Health Organization; 2018 (WHO Technical Report Series, No. 1013).. Licence: CC BY-NC-SA 3.0 IGO. URL: https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/279948/9789241210225-eng.pdf

[4] list generálneho riaditeľa WHO generálnemu tajomníkovi OSN, júl 2018. URL: https://www.who.int/medicines/access/controlled-substances/UNSG_SignedDGletter.pdf

[5] EFSA Panel on Nutrition, Novel Foods and Food Allergens: Statement on safety of cannabidiol as a novel food: datagaps and uncertainties. EFSA Journal 2022; 20(6):7322, 25 pp. https://doi.org/10.2903/j.efsa.2022.7322

 

Čítať článok
Legislatíva a regulácia CBD na Slovensku
Legislatíva a regulácia CBD na Slovensku

 

[Článok aktualizovaný 2.1.2024]

Od 1. Mája 2021 je účinná novela zákona 139/1998 Z. z. o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch. Predtým, než si povieme v čom spočívala novela, priblížme si rámec zákona.

 

Omamné látky a psychotropné látky (definované zákonom) sa zaraďujú podľa ich účinkov na zdravie do troch skupín uvedených v prílohe č. 1, tohto zákona.

  • Do I. skupiny sa zaraďujú omamné látky a psychotropné látky, ktoré nie sú obsiahnuté ako liečivo v lieku.
  • Do II. skupiny sa zaraďujú omamné látky a psychotropné látky s vysokou návykovosťou, ktoré sú obsiahnuté ako liečivo v lieku.
  • Do III. skupiny sa zaraďujú omamné látky a psychotropné látky s nižšou návykovosťou, ktoré sú obsiahnuté ako liečivo v lieku.

 

Najdôležitejšia zmena ohľadom Cannabidiolu (CBD) v tejto novele je, že CBD bolo vyškrtnuté zo zoznamu v ll. Skupine (v prvej ani nikdy nebolo). Vyškrtnuté bolo na základe argumentu , že „odborný výbor Svetovej zdravotníckej organizácie ju považuje za neškodnú a nespôsobujúcu vznik závislosti a navyše, táto látka nie je zaradená do zoznamu ani podľa dohovorov OSN. Rozhodnutia OSN boli prijaté na základe hodnotenia odborného výboru pre drogovú závislosť Svetovej zdravotníckej organizácie.”1

 

Čo ostáva v l. skupine?

  • THC, chemicky tetrahydrokanabinoly, všetky stereoizoméry delta hor. index 6a(10a), delta hor. index 6a(7), delta hor. index 7, delta hor. index 8, delta hor. index 10, delta hor. index 9(11) a ich stereochemické varianty
  • Extrakt suchý z rastlín rodu Cannabis (konopa), okrem semien a odrôd konopy siatej uvedených v osobitnom predpise2
  • Rastliny rodu Cannabis (konopa), okrem semien a odrôd konopy siatej uvedených v osobitnom predpise2
  • Tinktúra (etanolový výluh) z rastlín rodu Cannabis (konopa), okrem semien a odrôd konopy siatej uvedených v osobitnom predpise1
  • Živica z rastlín rodu Cannabis (konopa) okrem semien a odrôd konopy siatej uvedených v osobitnom predpise2

 

Čo ostáva v ll. skupine?

  • THC, delta-9-tetrahydrokanabinol, chemicky (-)-(6aR, 10aR)-6,6,9-trimetyl-3-pentyl-6a,7,8,10a-tetrahydro-6H-benzo/c/chromen-1-ol

 

Čo sa týka konopy ako rastliny, tak:

V §2 definuje spracovanie a zužitkovanie konopy, okrem iného na výrobu koncentrátu, tinktúry, extraktu, či živicu.

V §4 vyníma pestovanie konopy na priemyselné účely z rôznych činností (ako napr. pestovanie, výroba a distribúcia) súvisiacich s omamnými a psychotropnými látkami 1. skupiny, na ktoré sa vyžadujú povolenia.

Tu treba ale špeciálne pripomenúť § 2 písm. f) nariadenia vlády Slovenskej Republiky č.50/2007 Z.z.o registrácii odrôd pestovaných rastlín a špeciálne Spoločný katalóg odrôd poľných plodín, ktorý definuje povolené odrody Konopy siatej.

  • §15 definuje pravidlá pre pestovanie konopy na priemyselný alebo výskumný účel a §36 kontrolné orgány.

 

A čo teraz s CBD?

To že bolo CBD vyškrtnuté zo zoznamu znamená, že užívateľovi nehrozí žiaden postih. Neznamená to však, že teraz sa môže CBD veselo pridávať do výživových doplnkov, čokolády, cukríkov a podobne.

 

Lieky sú samostatná skupina. Aj v predošlá legislatíva viedla CBD ako zakázanú látku len v druhej skupine, čiže s liečebným potenciálom.

 

Použitie v kozmetike je povolené (ale aj ako kozmetika podlieha zákonom upravujúcim kozmetiku, napr. Zákon č. 527/2005 Z. z. o ochrane zdravia ľudí v znení neskorších predpisov.)

 

K použitiu v potravinách alebo výživových doplnkoch vydal Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR), ktorý je zodpovedný za dohľad, hneď po zmene zákona tlačovú správu, kde v predstihu informoval, že použitie CBD nebude možné “v potravinách (vrátane výživových doplnkov), nakoľko Cannabidiol je uvedený vo verejne dostupnom „Novel Food“ katalógu na webovej stránke Európskej komisie […] so statusom, že sa jedná o neschválenú novú potravinu podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2015/2283 z 25. novembra 2015 o nových potravinách.”[1]

 

Novel Food katalógu sa špeciálne venujeme v nasledujúcom článku.

 

Aj pre tieto dôvody je prírodný extrakt CBD od Konopnice ponúkaný ako aromatický prípravok v súlade s legislatívou.

 

AUTOR: Michal Mikita, zakladateľ Konopnice

 

ZDROJE:

  • Zákon 139/1998 Z. z. o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch v znení neskorších predpisov (Dostupný napr. tu: https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1998/139/20210501.html)
  • Úrad Verejného Zdravotníctva SR: CBD (cannabidiol) ako súčasť potravín, prípadne výživových doplnkov v Slovenskej republike – Tlačová správa, január 2021. URL: https://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=4598%3Acbd-cannabidiol-ako-suas-potravin-pripadne-vyivovych-doplnkov-vnslovenskej-republike-informacia&catid=185%3Anove-potraviny&Itemid=1 (stránka k 1.1.2024 už nie je platná)

 

[1] Úrad Verejného Zdravotníctva SR: CBD (cannabidiol) ako súčasť potravín, prípadne výživových doplnkov v Slovenskej republike – Tlačová správa, január 2021. URL: https://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=4598%3Acbd-cannabidiol-ako-suas-potravin-pripadne-vyivovych-doplnkov-vnslovenskej-republike-informacia&catid=185%3Anove-potraviny&Itemid=1 (Stránka k 1.1.2024 už nie je platná.)

---------------------------------------------------------------------

1) Doložka vybraných vplyvov k návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 139/1998 Z. z. o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 374/2018 Z. z., ktorým  sa mení a dopĺňa  zákon č. 153/2013 Z. z.  o národnom zdravotníckom informačnom systéme  a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení  neskorších predpisov  a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony. Dostupné pod číslom parlamentnej tlače 354.

2) Čl. 9 ods. 1 delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) č. 639/2014 z 11. marca 2014, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1307/2013, ktorým sa ustanovujú pravidlá priamych platieb pre poľnohospodárov na základe režimov podpory v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky a ktorým sa mení príloha X k uvedenému nariadeniu (Ú. v. EÚ L 181, 20. 6. 2014) v platnom znení.

Čítať článok
Obsah CBD a THC v konope v otázkach jej využitia a legálnosti
Obsah CBD a THC v konope v otázkach jej využitia a legálnosti

 

[Článok aktualizovaný 2.1.2023]

Vzťah THC a CBD je úzko spätý. Sú to dva najviac zastúpené kanabinoidy v konope a teda tiež najviac preskúmané.

 

Pre záujemcu o konopu či CBD je dobré vedieť, podľa akých kritérií sa rozhoduje, či sa jedná o konopu pre technické účely alebo konopu s drogovým potenciálom bez ohľadu na odrodu.

 

Nuž podľa OSN, United Nations Office on Drug and Crime (UNODC) testovacieho protokolu sa zisťuje obsah THC a CBN voči CBD:

 THC_CBD formula

                                                                                                THC (tetrahydrocannabinol)

                                                                                                CBN (cannabinol)

                                                                                                CBD (cannabidiol)

 

  • Ak je X < 1, rastlina sa považuje na technické účely
  • Ak je X > 1 rastlina má (medicinálny) drogový potenciál

 

Ak Vás zaujíma viac, tu je spoločné stanovisko globálneho konopného sektora v zastúpení regionálnych združení.

 

V praxi si každá krajina stanoví maximálne množstvo THC pre technickú konopu ako napríklad:

  • V EÚ je od 1.1. 2023 limit 0,3% THC
  • USA a Kanada rovnaký limit 0,3% THC
  • Taliansko 0,6% THC
  • Česko, Švajčiarsko a Austrália majú limit 1,0% THC

 

Zvýšenie obsahu THC pre konopu na technické účely na 0,3% v celej EÚ bolo schválené Európskou radou a potvrdené v parlamente v Decembri 2021 s účinnosťou od 1.1.2023. Ešte v októbri 2020 Európsky parlament schválil možnosť vytvoriť aj marketingové štandardy pre konopu, ale tento predpis ešte musia odobriť Európska komisia a rada.

 

V praxi to má význam nasledovný:

A, zvýšenie množstva THC umožní vstup nových odrôd na trh a tiež ich šľachteniu , čo bude mať za následok používanie plodín, ktoré sa lepšie prispôsobia klimatickým podmienkam v rôznych častiach EÚ.

 

B, vytvorenie marketingových štandardov sa odrazí v kvalite a štandardizácii ako konopných produktov, tak aj v regulačnom rámci. Marketingové štandardy, ktoré existujú pre mnohé poľnohospodárske produkty, zahŕňajú klasifikačné kritériá, prezentáciu, balenie, vlastnosti produktov, použité špecifické látky alebo poľnohospodárske metódy.

 

Na záver dodajme, že THC je psychotropné (ovplyvňuje duševnú činnosť) a aj ilegálne. Pre viac o legislatíve a regulácii THC a CBD sa dočítate tu.

 

Ak vás bližšie zaujíma kategorizácia druhov konopy podľa jej názvov, isto oceníte aj tento článok.

 

AUTOR: Michal Mikita, zakladateľ Konopnice

 

ZDROJE:

1, EIHA Novel Foods Working Group: Cannabis Sativa L. As A Traditional Food Source. Powerpoint prezentácia, október 2018. URL: http://eiha.org/media/2019/01/18-10-16_NF-WG-EIHA-Presentation-Released-final.pdf

2, EIHA: The EU Parliament endorses the increase of THC level for industrial hempon the field in a key vote on the Common Agricultural Policy. Tlačová správa, október 2020. URL: https://eiha.org/wp-content/uploads/2020/10/PR_Vote-on-CAP_THC.pdf

3, Industrial Hemp Sector Representatives: Common Position of the Industrial Hemp Sectoron the Single Convention and the International Drug Control System. Position Paper, marec 2020. URL: https://eiha.org/wp-content/uploads/2020/09/Common-position-of-the-Industrial-Hemp-Sector.pdf

Čítať článok
Rozdiel medzi konopným olejom a CBD olejom
Rozdiel medzi konopným olejom a CBD olejom

 

Pri prezeraní konopných produktov sa môžeme stretnúť s rôznymi variáciami v názvoch, kde každý môže obsahovať slovo “olej”

 

Začnime olejom najbežnejším, a to olejom z konopných semien (po anglicky hemp seed oil), ktorý sa používa namä v kuchyni. Na pultoch ho nájdete ako “Konopný olej”, ale ak obrátite fľašku, mali by ste sa dočítať, že bol vyrobený z konopných semien. Tie totiž oproti zvyšku rastliny ako jediné neobsahujú žiadne THC.

 

Olej z konopných semien obsahuje vysoké množstvo nenasýtených mastných kyselín Omega 3,6,9 a má vysoký obsah vitamínu E.

 

Je určený predovšetkým do studenej kuchyne, pretože nad 180°C stráca všetky zdravé látky. 

 

Krásne orieškovo chutí aj vonia. Farbou pripomína olivový olej a tiež by mal byť za studena lisovaný.

 

Ostatné konopné oleje (v angličtine dokonca dva názvy „Hemp oil“ vs „Cannabis oil“) a takisto CBD olej extrakty zo zelených častí rastliny. Pri CBD oleji sa pozornosť sústredí na CBD, čo by sa malo odraziť na jeho vysokom obsahu.

 

Tu sa dostávame k legislatíve (o ktorej píšeme viac tu).  Akékoľvek koncentráty, tinktúry, extrakty, či živica spadajú do 1. Skupiny omamných a psychotropných látok, pokiaľ to sú nie koncentráty, tinktúry, extrakty, či živica z povolených odrôd Konopy siatej (Cannabis sativa L.). Európska únia eviduje viac ako 75 povolených odrôd tejto rastliny vo svojom Spoločnom katalógu odrôd poľných plodín. Tieto odrody obsahujú nie viac ako 0.2% THC v rastline. (O tom viac tu.)

 

AUTOR: Michal Mikita, zakladateľ Konopnice

 

Čítať článok
Ake sú účinky CBD?
Ake sú účinky CBD?

 

ENDOCANNABINOIDY

Psychoaktívne a bolesť tlmiace účinky rastliny konope (Cannabis sativa) sú človeku známe už tisícročia. Keď sa vedci začali zaoberať mechanizmom týchto účinkov, natrafili na celkom novú skupinu látok s vysoko vyvinutou a široko rozmiestnenou infraštruktúrou v našom tele, vrátane vlastnej výroby, ktoré preto nazvali ENDO-CANNABONOIDY (teda „vnútorné“ cannabinoidy) na rozdiel od cannabinoidov rastlinného pôvodu (PHYTO-CANNABINOIDY).

 

Tieto endocannabinoidy vyvíjajú svoje rozmanité účinky prevažne ako v krvi a tkanive obiehajúce takzvané ligandy väzbou na receptory sediace na povrchu cieľových buniek (princíp KĽÚČ-ZÁMOK).

 

ligand and receptor

 

Najznámejšie a aj najlepšie preskúmané endocannabinoidy sú N-arachidonoylethanolamine (AEA, známy lepšie pod názvom anandamid, slovíčko pochádzajúce zo sanskritu ktoré znamená „šťastie, blaho“, prvý krát chemicky izolovaný a popísaný v roku 1992) a 2-arachidonoylglycerol (2-AG), celkovo sa jedná o viacero rôznych ale molekulárne podobne skladaných látok.

 

KEDY TELO PRODUKUJE ENDOCANNABINOIDY?

Endocannabinoidy telo vytvára vtedy, keď ich potrebuje a presne tam, kde ich potrebuje odstrihnutím a modifikáciou určitých častí mastných kyselín, z ktorých sa skladá stena bunky, účinok je teda prevažne priestorovo obmedzený na rozdiel od cannabinoidov vnesených do tela z vonka. Podnety na výrobu sú rozmanité a keďže sa podieľajú na toľkých rôznych procesoch, ťažko pomenovať určitý spúšťač. Celý systém lepšie pochopíme, keď ich budeme vnímať ako jeden z veľa regulátorov aktivity buniek, ako keby o jedno koliesko naviac na veľkom mixážnom pulte.

 

AKO ÚČINKUJÚ ENDOCANNABINOIDY?

Endocannabinoidy sú takzvané retrográdne transmitery, to znamená že ak si predstavíme komunikačnú reťaz nervových buniek ako dlhý kábel tak tieto látky spätnou väzbou ovplyvňujú a prevažne tlmia intenzitu, akou signály cez tento kábel prechádzajú. Inak povedané, ak kamarát na mňa hlasno kričí a ja mu gestom mojej ruky ukážem, že nech stlmí svoj rev a tým ho aj stlmí, tak spätná väzba prebehla porovnateľne, pričom v tomto príklade gesto mojej ruky je endocannabinoid vylúčený bunkou 2 a kamarátové oko, ktorým ho zbadá, CB-receptor bunky 1.

 

Takto sa endocannabinoidy nielen podieľajú na kognitívnych a pamäťových procesoch, fungovaní imúnneho systému a vývoji motorických schopností či celej bunkovej sústavy, ale aj výrazne ovplyvňujú pociťovanie bolesti, emočné a motivačné naladenie vrátane pociťovania strachu a depresie, plodnosť a tehotenstvo, či reguláciu chuti do jedla. Je badateľné, že endocannabinoidy sú dokonalo zakomponované do rozmanitých procesov v tele.

 

Najviac rozšírený receptor je CB1 (prvý popis 1990), nájdeme ho v tele prevažne na bunkách centrálnej (teda v mozgu a mieche) a periférnej nervovej sústavy (teda v nervoch zbytku tela a  končatín), ale aj v zažívacom trakte, v srdci, v pľúcach, v močovom mechúri, v nadobličkách a na bunkách imúnneho systému.

 

Druhým hlavným receptorom je CB2 (prvý popis 1993), ktorý nájdeme predovšetkým na bunkách imúnneho systému, kde ovplyvňuje vylučovanie cytokínov, teda komunikačných a zápalových látok.

 

V bunke sa po viazaní na CB-receptory na jej povrchu aktivuje takzvaný G-proteín, bielkovina visiaca na vnútornej strane receptora, a spustí celú kaskádu aktivácie ďalších bielkovín. Koniec tohto reťazca väčšinou zahŕňa aj otvorenie kanálov v stene bunky pre kálium (draslík), čím sa výrazne stlmí signalizačná aktivita tejto bunky, ako keby sa troška pritlačila brzda. Susediace bunky možno majú iný receptor na cannabinoidy, alebo receptory na cannabinoidy vôbec nemajú, a práve tým vzniká profil účinkov.

 

PHYTOCANNABINOIDY

Využitie konopy poznáme už od starodávnych kultúr (ríša asýrčanov, skýtov, trákov a dáciov), kde prevažne šamani vyvolávali stav tranzu inhaláciou ich dymu. Stretáme sa ale už aj tu s konzumom na rekreačné účely.

 

Pri konzume konopy ako celej rastliny  - či už prostredníctvom inhalácie alebo požitia ústami - v tele účinkujú všetky chemické zložky naraz. Keďže sú všetky cannabinoidy lipofilné (resp. dobre sa rozpúšťajú v tuku), rýchlo sa rozmiestnia po tele a po niekoľkohodinovej fáze hlavného účinku sa pomaly vylučujú pozostatky z tukových buniek. Najviac zastúpené sú cannabinoidy CBD (Cannabidiol) a THC (Tetrahydrocannabinol). Keď sa začala konopa využívať na medicínske účely, bolo veľmi dôležité presne zadefinovať, ktoré odrody obsahujú koľko množstva týchto chemikálií, a tak lekári napríklad v USA a v Nemecku majú k dispozícií rozmanitú paletu odrôd konopy s presne určeným pomerom týchto látok, aj keď sa ukázalo, že výdaj sušených častí rastlín podlieha u pacientov oveľa výraznejším variáciám koncentrácie ako výdaj olejových prípravkov s presnejšie realizovateľným dávkovaním. Taktiež sú dostupné tabletky s presne definovanými množstvami THC (napr. Dronabinol, Nabilon) a sprejove aplikátory (napr. Nabiximols obsahujúci THC a CBD).

 

THC (Tetrahydrocannabinol)

Povedzme si najprv niečo o THC (prvý krát popísaný 1964), keďže väčšina laických predstáv o účinkovaní konopy a jej prvkov spočíva z efektov práve tejto látky. Najväčšiu koncentráciu THC nájdeme v neoplodnených kvetinách ženského pohlavia. Po vstrebaní do krvi sa rýchlo rozmiestni po tele a silno viaže na receptory CB1 a CB2 a vyvoláva takto svoje účinky ako pocit uvoľnenia a redukcie bolesti, ale aj pocit šťastia a ďalšie psychoaktívne efekty (byť „high“), ktoré majú potenciál vyvolať závislosť a pri náchylných osobách, alebo vysokom dávkovaní, môžu prejsť do pocitov strachu a paranoje, zmeny vnímania zmyslových vnemov a v krajných prípadoch aj utlmení dýchania. V tomto súvise sa vyskytli aj úmrtia.

 

V medicíne sa využíva na tlmenie silných neuropatických alebo onkologických bolestí, na zmiernenie zvýšeného svalového napätia (spasticity) v rámci neurologického ochorenia skleróza multiplex, proti nevoľnosti a zvracaniu v súvislosti s chemoterapiou a na podporu pocitu hladu v rámci HIV/ AIDS. Ako vedľajšie účinky dávok používaných v medicíne poznáme najmä únavu, závrat, nevoľnosť, rýchly pulz, zmeny krvného tlaku, sucho v ústach, bolesť hlavy, ale aj vplyvy na psychiku (vrátane zvýšenej konzumácie jedla) a pri vyššom dávkovaní ľahké psychotropné efekty.

 

CBD (Cannabidiol)

CBD (prvý krát popísaný 1940) sa na rozdiel od THC viaže CB-receptory iba pomerne slabo a k tomu ešte aj tak, že ich síce obsadí a zablokuje, ale nevyvolá očakávaný efekt (takáto látka sa nazýva antagonist). Takto pôsobí protichodne k niektorým účinkom THC a z pohľadu farmakológie akoby zmierni niektoré z jeho nežiadúcich účinkov (najmä psychoaktívne efekty a zrýchlenie pulzu).

 

CBD sa dodatočne viaže na CB1-receptor aj mimo hlavnej „pristávacej plošiny“ s podobným tlmivým efektom a taktiež sa viaže na iné receptory rôznych molekulárnych odvetví, napr. aj zo skupiny vaniloidov ako je capsaicin, štipľavá zložka čili papriky, aj zo skupiny receptorov pre serotonín, ktorého aktivita v mozgu sa spája so stabilizáciou nálady a pocitom šťastia no aj s výskytom návykových ochorení. Taktiež za určitých okolností vie priamo ovplyvňovať funkčnosť mitochondrií, malých častíc bunky na výrobu energie. Týmto vzniká takzvaný „entourage effect“, čo vykresľuje podstatu, že účinok je veľmi komplexný a ťažko uchopiteľný.

 

Od CBD nepoznáme zatiaľ žiadne psychotropné príznaky otrávenia, ako napríklad od THC, ale pri vyššom dávkovaní sa takisto stretneme s únavou, nevoľnosťou, u niektorých osobách s pocitom vnútorného nepokoja, s ťažkosťami zaspať a zníženou chuťou do jedla.

 

Treba poznamenať, že orálna bioaktivita CBD je len 6 %, to znamená že po požití ústami sa iba malé množstvo dostane do krvi a dosiahnutie maximálneho efektu môže trvať 1-2 hodiny. Inhaláciou sa dosahuje bioaktivita okolo 30 % s nástupom maximalneho efektu behom pár minút. Po výdatnom molekulárnom spracovaní v pečeni a v črevách sa vylučujú odpadové produkty močom, polčas vylučovania v tele je zhruba 20-30 hodín (teda čas, za ktorý sa vylúči polovica vstrebaného množstva). Treba ale myslieť na už spomínané pomalé vylučovanie z tukových buniek. (Pre tých, čo sa zaujímajú, pri THC sa tento čas pohybuje okolo 50 hodín a jeho metabolity nachádzame v moči niekoľko dní, najmä pri pravidelnej konzumácii.)

 

Na lekársky predpis sa používa ako dodatočná terapia pri ťažkých epileptických ochoreniach, zatiaľ u prevažne pediatrických pacientoch (syndrómy Lennox-Gastaut, Dravet a tuberózna skleróza). Konkluzívne štúdie existujú pre pacientov so sklerózou multiplex, keď trpia neuropatickými bolesťami, poruchami spánku alebo spasticitou. Anekdoticky popísané účinky napríklad na migrénu, schizofréniu, úzkostné poruchy, závislosť na THC, Tourettov syndróm, Huntingtonovu alebo Parkinsonovu chorobu sa často v rámci dôkladnejších  klinických štúdií nedarí napodobniť, aj keď niektorí pacienti hlásia, že sa subjektívne cítia lepšie.

 

V prípade CBD bolo do roka 2021 nakoncipovaných vyše 400 takýchto štúdií, z toho ukončených zhruba polovica.  Aj keď výskumné úsilie smeruje aktuálne rôznymi smermi, a v rámci niektorých laboratórnych pokusov získavame zaujímavé poznatky, americká štátna agentúra na kontrolu liečiv (FDA - Food and Drug Administration) každý rok karhá predávajúcich kvôli zradným a klamlivým tvrdeniam o zatiaľ nedostatočne vedecky podložených zovšeobecneniach a hypoteticky diskutovaných vplyvoch na rakovinu, autizmus alebo demenciu.

 

AUTOR: Dr. Marian Šujak, neurológ pôsobiaci na klinike v Rakúsku

 

ZDROJE:

  • Bruni et al. Molecules 2018
  • Devane et al. Science 1992 - prvý popis endocannabinoidu AEA
  • Devinsky et al. Epilepsia 2014
  • Herodotus Historie - využitie konope v staroveku
  • Hillard C Neuropsychopharmacology 2018
  • Huestis Chem Biodivers 2007
  • Laprairie et al. Brit J Pharmacol 2015
  • Lucas et al. Brit J Clin Pharmacol 2018
  • Mechoulam et al. J Clin Phramacol 2002
  • Mouslech & Valla Neuro Endocrinol Lett. 2009
  • Olivas-Aguirre et al. Cell Death & Disease 2019
  • Pertwee R Endocannabinoids - Handbook of Experimental Pharmacology, Springer 2015
  • Prospéro-García O Arch Med Res 2019
  • Scuderi et al. Phytotherapy Research 2009

 

OBRÁZKY:

  • Guryanov et al. Materials Science & Engineering 2016
Čítať článok
Používáme ověření věku Adulto